Slaan oor na inhoud
Bou-fisika en kostedoeltreffendheid

Hoe die bedekking werk — en wat dit bespaar

Twee diagramme beantwoord die vraag. Die eerste wys wat by die muur gebeur, die tweede hoekom dit gebeur. Daarna kan u dieselfde syfers gebruik om uit te werk wat dit vir u gebou werd is.

Die bewering is nie „warmer” nie — dit is „bo die skimmelrisiko-drempel”.

Wat vir ’n bestaande gebou saak maak, is nie gemak nie, maar die temperatuur van die vertreksy-oppervlak. As dit onder die skimmelrisiko-drempel volgens DIN 4108-2 daal, groei skimmel — ongeag hoe goed die vertrek verwarm word. Die deursnee wys albei gevalle teen dieselfde muur.

Deursnee van ’n 24 cm soliede baksteenmuur wat die temperatuurprofiel sonder en met binnebedekking wys Horisontale deursnee deur ’n muur, van links na regs: buitelug, 15 mm buitepleister, 24 cm soliede baksteenmesselwerk, 15 mm binnepleister, 1 mm bedekking (in skaal sterk oordryf getoon), binnelug. Pleister- en messelwerklae is relatief tot mekaar volgens skaal geteken; slegs die bedekking is oordryf. Die vertikale as wys temperatuur van −5 °C tot 21 °C. Die stippelkurwe geld sonder bedekking, die ononderbroke kurwe met bedekking; albei kurwes is ook direk benoem en word dus nie net deur kleur onderskei nie. Sonder bedekking daal die temperatuur van 21 °C kamerlug tot 13,0 °C by die binne-oppervlak, wat onder die skimmelkriterium van 13,2 °C is en slegs 0,1 K bo die doupunt van 12,9 °C. Met bedekking is die binne-oppervlaktemperatuur 19,7 °C, 6,5 K bo die skimmelkriterium. Albei oppervlaktemperature is by die eiendom gemeet, nie in ’n toetsopstelling onder standaardtoestande nie. Die profiel binne-in die komponent is hieruit teruggereken met R_si = 0,13, R_se = 0,04 en 0,015 m²K/W per pleisterlaag, en is nêrens gemeet nie; die hele gemete verskil word daardeur wiskundig aan die bedekkingslaag toegeskryf. Dit beteken dat die pleisteroppervlak agter die bedekking op −2,1 °C bereken word eerder as 13,0 °C - kondensasie binne-in die komponentdeursnee moet dus afsonderlik volgens DIN 4108-3 beoordeel word en word nie deur hierdie tekening aangespreek nie. −505101520 °C Skimmelkriterium 13,2 °C · berekende waarde volgens standaard DIN 4108-2, f_Rsi = 0,7, by −5 °C / 21 °C Doupunt 12,9 °C · berekende waarde volgens standaard by 21 °C kamerlug en 60% RH Risikosone onder 13,2 °C Oppervlak onder skimmelkriterium met bedekking · 19,7 °C ononderbroke lyn Veldmeting, bewys hangende sonder bedekking · 13,0 °C stippellyn Veldmeting, bewys hangende Bedekking 1 mm - oordryf getoon Buitelug Buitepleister 15 mm Messelwerk 24 cm Binnepleister 15 mm Binnelug buite −5 °C · binne 21 °C · 60% RH · muuropbou: 24 cm soliede baksteen + 15 mm kalk-sement-pleister
G1 - Komponentdeursnee met temperatuurprofiel. Die punt is nie „warmer”, maar „uit die skimmelkriterium uit”: sonder bedekking lê die binne-oppervlak by 13,0 °C onder die skimmelkriterium van 13,2 °C; met bedekking lê dit by 19,7 °C duidelik daarbo.
Oppervlaktemperature 13,0 °C en 19,7 °C: Veldmeting by ’n meergesinsgebou van gewapende-betonraamkonstruksie. Randvoorwaarde: buite -5 °C / binne 21 °C / 60% RH. Gemeet by die eiendom, nie in ’n toetsopstelling onder standaardtoestande nie.
Doupunt 12,9 °C en skimmelkriterium 13,2 °C: Berekende waarde volgens standaard - doupunt volgens die Magnus-formule vir 21 °C en 60% RH, skimmelkriterium volgens DIN 4108-2 met f_Rsi = 0,70 by -5 °C buite en 21 °C binne.
Alle ander temperature binne-in die komponent (−2,5 / −1,6 / 12,1 °C sonder, −4,6 / −4,5 / −2,2 / −2,1 °C met bedekking): berekende waardes, teruggereken uit die twee gemete oppervlaktemperature met R_si = 0,13, R_se = 0,04 en 0,015 m²K/W per pleisterlaag. By hierdie punte is geen metings geneem nie.
Die gemete verskil word geheel aan die bedekkingslaag toegeskryf - ’n modelaanname, nie ’n materiaaleienskap nie. Dit lei, deur berekening, tot ’n kouer pleisteroppervlak agter die bedekking (−2,1 in plaas van 13,0 °C); tussenlaagkondensasie moet afsonderlik ooreenkomstig DIN 4108-3 beoordeel word en word nie deur hierdie tekening aangespreek nie.
Skaal: pleister- en messelwerklae is relatief tot mekaar volgens skaal geteken (1,5 eenhede per mm). Slegs die 1 mm bedekkingsdikte word oordryf getoon, sodat die laag sigbaar bly.
Waardes as tabel
Temperature in komponentdeursnee, randvoorwaarde: buite −5 °C · binne 21 °C · 60% RH · muuropbou: 24 cm soliede baksteen + 15 mm kalk-sement-pleister
PosisieTemperatuur sonder bedekkingTemperatuur met bedekkingVerwysingswaardeGrondslag
Buitelug−5,0 °C−5,0 °Cgeen grenswaarde (aangenome randvoorwaarde)Aangenome randvoorwaarde, nie ’n meting nie.
Buiteoppervlak (buitepleister)−2,5 °C−4,6 °Cgeen grenswaardeBerekende waarde – teruggereken uit die twee gemete oppervlaktemperature via die laagweerstande. Nie by hierdie punt gemeet nie.
Oorgang buitepleister / messelwerk−1,6 °C−4,5 °Cgeen grenswaardeBerekende waarde – teruggereken uit die twee gemete oppervlaktemperature via die laagweerstande. Nie by hierdie punt gemeet nie.
Oorgang messelwerk / binnepleister12,1 °C−2,2 °Cgeen grenswaardeBerekende waarde – teruggereken uit die twee gemete oppervlaktemperature via die laagweerstande. Nie by hierdie punt gemeet nie.
Pleisteroppervlak aan vertreksy (onder die bedekking)13,0 °C (= binne-oppervlak, geen bedekking teenwoordig)−2,1 °Cgeen grenswaarde; kondensasie binne-in die deursnee moet afsonderlik volgens DIN 4108-3 beoordeel wordBerekende waarde – ’n gevolg van die modelaanname dat die hele gemete verskil aan die bedekkingslaag toegeskryf word. Nie by hierdie punt gemeet nie.
Binne-oppervlak (vertreksy)13,0 °C19,7 °CDoupunt 12,9 °C / skimmelkriterium 13,2 °CVeldmeting van oppervlaktemperatuur by die eiendom. Grenswaardes: volgens standaard bereken.
Binnelug21,0 °C21,0 °Cgeen grenswaarde (aangenome randvoorwaarde)Aangenome randvoorwaarde, nie ’n meting nie.

Die werkingsbeginsel: straling, nie dikte nie

’n Laag van 1 mm kan deur sy dikte alleen geen betekenisvolle isolasie-effek opbou nie. Die effek werk deur emissiwiteit: ’n oppervlak wat minder hitte uitstraal, bly warmer. Dit is dieselfde Low-E-effek wat in ’n bedekte isolerende glasruit gebruik word.

Stralingsbalans: emissiwiteit van standaardpleister en PowerSmartCoat vergelykTwee langsaan-halfbeelde, elk met ’n vertikale muurrand en ’n waaier pyle wat hitte-uitstraling in die vertrek voorstel. Links standaardpleister met ’n emissiwiteit van ongeveer 0,90 (literatuurwaarde): tien dik pyle, uitgestraalde drywing 100 persent as verwysingswaarde. Regs PowerSmartCoat met ’n emissiwiteit van 0,25: slegs drie dun pyle, uitgestraalde drywing ongeveer 28 persent. Die getal pyle kodeer die grootte van die straling. Die vergelyking word by dieselfde oppervlaktemperatuur gemaak; die algehele effek op die komponent hang ook af van konveksie en termiese geleiding.StandaardpleisterEmissiwiteit ongeveer 0,90Literatuurwaarde vir mineraalpleister10 pyleuitgestraalde drywing, relatiefbereken, gebaseer op literatuurwaarde100 %PowerSmartCoatEmissiwiteit 0,25Sisteemdata PSC 250 T3 pyleuitgestraalde drywing, relatiefbereken uit emissiwiteiteongeveer 28%Vergelyking van emissiwiteite by dieselfde oppervlaktemperatuur. Die algehele effek op die komponenthang ook af van konveksie en termiese geleiding.
Figuur G2: Stralingsbalans en emissiwiteit. Metode: vergelyking van die uitgestraalde drywing volgens Stefan-Boltzmann, waar die drywing eweredig is aan die emissiwiteit. Grensvoorwaarde: identiese oppervlaktemperatuur, identiese oppervlakte, identiese omgewing; die relatiewe straling is 0,25 gedeel deur 0,90, gelyk aan ongeveer 28 persent. Die waarde 0,90 vir mineraalpleister is 'n literatuurwaarde; die waarde 0,25 kom uit ons eie stelseldata. Wat getoon word, is 'n Low-E-effek, dit wil sê verminderde hitte-uitstraling van die oppervlak.
Waardes as tabel
Uitgestraalde drywing by identiese oppervlaktemperatuur, relatief tot standaardpleister gelyk aan 100 persent.
OppervlakEmissiwiteitrelatiewe stralingGrondslag
Standaardpleister, mineraalgebaseerdongeveer 0,90100 %Literatuurwaarde vir mineraalpleister
PowerSmartCoat0,25ongeveer 28%Sisteemdata PSC 250 T

Berekening: relatiewe straling is gelyk aan emissiwiteit gedeel deur 0,90. Die grafiek kodeer grootte deur die getal pyle, tien teenoor drie, sodat die verskil telbaar bly, selfs vir kleurblindes en in swart-en-wit afdrukke. Vergelyking van emissiwiteite by dieselfde oppervlaktemperatuur. Die algehele effek op die komponent hang ook af van konveksie en termiese geleiding.

Kostedoeltreffendheid

Run the numbers for your building

What the effect means for your home is shown by the Energy Calculator: enter your address, and the facade and roof are determined from map and aerial image data, along with costs, savings and payback.

Go to the Energy Calculator

Vir uitvoerende kontrakteurs

Tegniese datablad

Toepassing, verbruik, gebruiksperke, nasorg en etikettering — in die volgorde waarin hulle ter plaatse nodig is.

Grondslag Alle inligting kom uit ons PSC 250 T-sisteemhandleiding. Waar ’n verklaarde parameter ’n waarde onderlê, word dit onder die streep vermeld. Vir klassifikasie, eerstehulp en wegdoening geld die huidige veiligheidsdatablad ook.

Sisteem
PSC 250 T — primer ECB BASIC B, funksionele laag BUILD, afwerking ECO OUTSIDE
Status
Sisteemhandleiding weergawe 1.0, uitgawe Junie 2026
Houeretikettering
Lotnommer en uiterste gebruiksdatum word op die etiket van die gelewerde houer vermeld.

Blok 01 — Toepassing

Volgorde, gereedskap en tye. Alle tydspesifikasies geld vir die klimaatstoestande wat hieronder in blok 03 gegee word; kouer of klammer toestande verleng elke droogtyd.

Onderlaag
Draende minerale en poreuse onderlae: beton, sement, messelwerk, klip, pleister, ongeglasuurde keramiek, gipsplaat, veselsement, betonsteen, hout en dakvilt — insluitend ou bestaande geboue en selfs erfenisfasades, solank hulle deurgaans draend is.Randvoorwaarde: droog, vas en draend, vry van los materiaal, olie, vet, stof, skimmel, sout en los ou bedekkings. Prosedure: visuele toets en veegtoets vir krytagtigheid, krap- en klopttoets vir holtes, en by twyfel ’n afskeurtoets of kruissnytoets op die primer.
Voorbehandeling
Verwyder los en nie-draende ou bedekkings, maak die oppervlak skoon en vul enige defekte. Meet onderlaagvog: onder 4%, onder 2,5% vir beton.Prosedure: voggehaltemeting met ’n geskikte meter; by twyfel wag totdat die onderlaag gereed is om vloerbedekking of bedekking te ontvang. Randvoorwaarde: herstelwerk moet voor toepassing volledig droog wees.
Primer
PSC 250 T ECB BASIC B, gebruiksgereed, ongeveer 0,1 mm. Uitharding ongeveer 24 uur, oorbedekbaar na 2 tot 3 uur sonder skuur.Randvoorwaarde: geen verdunning is bedoel nie; meng die hele houerinhoud deeglik voor gebruik. Die primer is noodsaaklik vir die hegting van alle volgende lae en kan direk op verroeste maar stabiele oppervlakke aangewend word.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T
Toepassingsmetode
Airless-spuit verkies. Andersins kwas of roller met 8 tot 14 mm polengte.Randvoorwaarde: slegs hierdie toepassingsmetodes is goedgekeur. Ander metodes verander die laagdikte en dus die bedekking se funksie.
Airless — spuitkopgrootte
Moet gekies word volgens die spuittoerusting-vervaardiger se spesifikasie en die produk. Die toerusting-filter moet voor toepassing verwyder word.Beperking: die filter moet verwyder word omdat die bedekking keramiese nanosfere bevat — dit sal hulle terughou en die spuitpatroon verander.
Airless — spuitdruk
Maksimum 120 bar.Beperking: handhaaf ’n eweredige afstand en oorvleuelende bane sodat die laagdikte eenvormig bly. Hoër druk verhoog oorspuit en verminder laagdikte.
Aantal lae
Drie lae in ’n vaste volgorde: primer, funksionele laag, dek laag. Die funksionele laag word in twee bane aangewend.Beperking: die aantal lae volg uit die vereiste droë laagdikte, nie uit voorkoms nie. Dekking is nie ’n maatstaf van funksie nie.
Nat laagdikte per laag
Funksionele laag 0,5 mm per baan. Primer ongeveer 0,1 mm, deklaag 0,1 tot 0,2 mm.Beperking: die twee bane van die funksionele laag saam gee 1,0 mm. As een van die bane dunner aangewend word, sal die voltooide opbou ’n dikte kort hê.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T
Totale droë laagdikte
Ongeveer 1,2 mm oor al drie lae: primer ongeveer 0,1 mm, funksionele laag 1,0 mm, deklaag 0,1 tot 0,2 mm.Beperking: dit geld vir die volledige sisteemopbou. ’n Gedeeltelike toepassing is nie ’n dunner opbou nie, maar ’n ander een.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T
Tussentydse droging
Die volgende laag kan aangewend word sodra die oppervlak aanraakdroog is — na ongeveer 2 uur. Vir die funksionele laag, 4 tot 8 uur.Beperking: oorbedekbaar sonder skuur. Hierdie syfers geld vir die klimaatstoestande in blok 03; kouer of klammer toestande verleng elke gegewe tyd.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T
Deurdroging / draagvermoë
Uitharding ongeveer 24 uur per laag, droging minstens 24 uur. Rypwordingstyd van die voltooide opbou 24 uur.Beperking: die vars bedekking moet minstens 6 uur teen reën en ryp beskerm word.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T
Laagopbou in deursnee, skematiesDeursnee deur die muuropbou. Van binne na buite: onderlaag, primer ECB BASIC B, funksionele laag BUILD in twee bane, en deklaag ECO OUTSIDE. Die hakie aan die linkerkant loop van die onderlaagoppervlak tot by die buiteoppervlak en dui die droë laagdikte van die hele opbou, insluitend die primer, aan. Die diagram is nie volgens skaal nie en bevat geen gemete waardes nie.Totale droë laagdikteong. 1,2 mmDeklaag ECO OUTSIDEFunksionele laag, baan 2Funksionele laag, baan 1Primer ECB BASIC BOnderlaag / komponent
Laagopbou in deursnee. Die tekening wys die volgorde van lae, nie hul groottevernouding nie — werklike diktes verskyn in die tabel hieronder. ’n Skaaltekening van hierdie vergelyking is op die produkbladsy.
Waardes as tabel
Laagvolgorde en laagdiktes van die PSC 250 T-sisteemopbou
ItemLaagNat laagdikteDroë laagdikteGrondslag
1Onderlaag / komponentn.v.t.n.v.t.geen gemete waarde
2Primer ECB BASIC Bong. 0,1 mmong. 0,1 mmSisteemdata PSC 250 T
3Funksionele laag BUILD, 1ste aanwending0,5 mmsaam 1,0 mmSisteemdata PSC 250 T
4Funksionele laag BUILD, 2de aanwending0,5 mmsaam 1,0 mmSisteemdata PSC 250 T
5Deklaag ECO OUTSIDE0,1 tot 0,2 mm0,1 tot 0,2 mmSisteemdata PSC 250 T
—Totale bedekking1,2 tot 1,3 mmong. 1,2 mmSisteemdata PSC 250 T

Blok 02 — Verbruik en dekking

Die grondslag vir elke berekening. Verbruikssyfers is riglynwaardes op ’n gladde onderlaag; tekstuur, absorpsie en toepassingsmetode verander hulle aansienlik.

Verbruik per laag
Primer 100 tot 200 ml/m². Funksionele laag 0,9 l/m² oor beide bane. Deklaag 0,18 tot 0,30 l/m² na gelang van laagdikte.Beperking: riglynwaardes op ’n gladde onderlaag. Tekstuur, absorpsie en toepassingsmetode verander hulle aansienlik; verbruik word eers bindend sodra dit op ’n proefoppervlak vasgestel is.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T
Totale verbruik
Ongeveer 1,2 tot 1,4 l/m² vir die volledige opbou van primer, funksionele laag en deklaag.Metode: som van die individuele verbruikssyfers uit die ry hierbo. Beperking: sluit nie ’n toelaag vir snyafval, oorspuit en detailwerk in nie.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T
Dekking
’n 18-liter-houer funksionele laag dek ongeveer 20 m². Primer ongeveer 90 tot 180 m², deklaag ongeveer 60 tot 100 m² per houer.Metode: houerinhoud gedeel deur verbruik per vierkante meter. Beperking: terreinspesifieke verbruik moet op ’n proefoppervlak vasgestel word.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T
Houergroottes
18 liter. Primer 16,2 kg, funksionele laag 9,36 kg, deklaag 16,2 kg per houer.Beperking: let op die lotnommer vir elke houer; as verskeie lotte op een oppervlak gebruik word, meng hulle vooraf saam.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T

Blok 03 — Toepassingsperke

Hierdie perke bepaal hegting en filmvorming. As enige een nie nagekom word nie, kan die resultaat nie deur herwerk reggestel word nie — dit moet van voor af herbou word.

Toepassingstemperatuur, lug
+5 °C tot +30 °C.Beperking: onder +5 °C vorm geen deurlopende film nie; bo +30 °C droog die oppervlak vinniger as die diepte.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T
Onderlaagtemperatuur
+5 °C tot +30 °C. Die primer verdra oppervlaktemperature tot +45 °C.Beperking: moenie op ’n onderlaag in direkte sonlig bo +30 °C aanwend nie, selfs al is die lugtemperatuur binne bereik.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T
Relatiewe humiditeit
Onder 80%.Beperking: bo dit word filmvorming so vertraag dat die tussentydse droogtye nie meer geld nie.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T
Doupuntmarge
Nie afsonderlik verklaar nie. Wat saak maak, is onderlaagvog onder 4% (beton onder 2,5%) en relatiewe humiditeit onder 80%.Beperking: die handleiding lys nie die doupuntmarge as ’n afsonderlike grenswaarde nie. Werk volgens die gebruiklike 3-kelvin-reël bly binne bogenoemde perke.
Ongeskikte onderlae
PE, HDPE, PP, PTFE en ander plastiek. Nie-draende of los bestaande bedekkings. Oppervlaktes in direkte sonlig bo +30 °C.Beperking: moenie aanwend as reën of ryp verwag word nie; beskerm die vars bedekking minstens 6 uur teen albei.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T
Proefoppervlak / voorafmonster
Toets op ’n terreinspesifieke proefoppervlak voor volle toepassing.Metode: monsteroppervlak op die oorspronklike onderlaag, dieselfde toepassingsmetode, dieselfde aantal lae. Beperking: hegting, voorkoms en werklike verbruik word ter plaatse vasgestel en nie uit die datablad geneem nie.Grondslag: Prosedurele nota

Blok 04 — Nasorg, berging, wegdoening

Wat geld ná die laaste baan: oorbedekking, gereedskap, oorskotmateriaal en houers.

Oorbedekbaarheid
Binne die sisteem, sonder skuur: primer na 2 tot 3 uur, funksionele laag na 4 tot 8 uur, deklaag na 2 tot 3 uur. Die deklaag kan in die COLOR- en SPECIAL COLOR-weergawes na RAL-kleure getint word.Beperking: derdeparty-bedekkings oor die voltooide opbou is nie goedgekeur nie — hulle verander emissiwiteit en dampdeurlaatbaarheid, en dus funksie.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T
Skoonmaak van gereedskap
Met water, onmiddellik na gebruik.Beperking: die produkte is waterverdunbaar; opgedroogde materiaal is moeilik om te verwyder.
Berging en rakleeftyd
24 maande in die ongeopende oorspronklike houer. Berg en vervoer ryp-vry by +5 °C tot +30 °C, beskerm teen direkte sonlig.Beperking: geopende houers moet gou gebruik word; die datum op die houer geld vir ongeopende goedere.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T
Wegdoening
Stuur leë houers vir herwinning. Vloeibare residu mag nie in die dreinering beland nie — neem dit uitgedroog, of as gevaarlike afval, na die plaaslike herwinningsentrum.Metode: die produkspesifieke afvalkode onder die Afvalkatalogusverordening word in Afdeling 13 van die veiligheidsdatablad gegee. Dit geld vir die spesifieke produk, nie algemeen vir alle bedekkingsmateriaal nie.

Blok 05 — Veiligheid en etikettering

Hierdie afdeling vervang nie ’n veiligheidsdatablad nie. Vir inligting oor klassifikasie, eerstehulp en wegdoening geld slegs die huidige veiligheidsdatablad.

Veiligheidsdatablad
Ons lewer die veiligheidsdatablad ooreenkomstig Regulasie (EG) Nr. 1907/2006 (REACH), Bylae II, in sy huidige weergawe. Dit is op aanvraag vooraf beskikbaar.Beperking: die VDB moet voor eerste gebruik ter plaatse beskikbaar wees en moet in die risikobepaling invloei.
Etikettering van gevaarlike stowwe
Klassifikasie en etikettering volg Regulasie (EG) Nr. 1272/2008 (CLP). Piktogramme, die seinwoord, en H- en P-aanduidings verskyn op die etiket van die gelewerde houer en in Afdeling 2 van die veiligheidsdatablad.Beperking: die etiket van die houer wat werklik gelewer is, bly altyd gesaghebbend.
Persoonlike beskermingstoerusting
Veiligheidsbril, handskoene en beskermende klere. By spuitwerk en in beperkte ruimtes word asemhalingsbeskerming bykomend vereis, saam met voldoende ventilasie en afsuiging van spuitmis.Beperking: spuittoepassing en werk in toe ruimtes is aan ander vereistes onderworpe as walswerk. Handskoenmateriaal en deurbrekingstyd moet uit Afdeling 8 van die VDB geneem word.
VOC-inhoud
9,1 g/l vir die funksionele laag, gemeet volgens PN-EN ISO 11890-1. Die sisteemwaarde is maksimum 10 g/l.Metode: etikettering onder die Duitse ChemVOCFarbV (implementering van Riglyn 2004/42/EG), met aanduiding van kategorie, grenswaarde en werklike inhoud.Grondslag: Sisteemdata PSC 250 T